V úterý 21. 6. se konala beseda se zástupci vedení Karlovarského kraje - náměstkem hejtmana Vojtěchem Frantou a zastupitelkou Markétou Monsportovou. Bavili jsme se zejména o nových příležitostech Karlovarska - transformaci regionu, turismu, či kulturně kreativním odvětví. Co nejzajímavějšího na besedě padlo?
Díky lázeňským lékařkám, které přišly první, se debata zpočátku točila hodně kolem lázeňství:
- Lázeňství je hodnota pro svůj přínos v medicíně a nesmíme slevovat z vysokých standardů nastavených dlouholetou tradicí a praxí našich lékařů. Musíme najít způsob, jak vysvětlit jedinečnost lázeňské péče a tuto i v dnešní době prodat.
- Některé cílové skupiny hostů mají tradičně velkou úctu k léčení přírodními zdroji. Usilujme o pestrou skupinu hostů, abychom nebyli závislí na regionálních výkyvech.
- Tlak provozovatelů je dnes na zkrácení léčby a komerčnější využití, ale zároveň o smlouvy se zdravotními pojišťovnami a rozšíření zdravotních indikací lázeňské péče.
- Rozjíždí se fungování Institutu lázeňství a balneologie, i v tomto oboru je důležitá vazba výzkum - vzdělávání – přenos do praxe lázeňských pracovníků.
Posléze jsme se věnovali cestovnímu ruchu celkově i vlivu stavebních aktivit:
- Nesmíme se spokojit s rychlou turistikou, ale nabídnout návštěvníkům široké spektrum zajímavých míst, region je atraktivní jako celek.
- Musíme využít příležitostí se zápisem do UNESCO – obrovská možnost marketingu a propagace, stačí se inspirovat ze zahraničí.
- Živelná architektura nenávratně poškozuje charakter města, ohrožuje i zápis do UNESCO, ale pracuje se na zlepšení na MMR v rámci novelizace stavebního zákona.
- Proběhla polemika nad tím, kdo by měl platit architektonický dohled nad rozvojem města, aby byl opravdu nezávislý a odborný.
Na zákulisí se nikdo nezeptal, tak o tom bude řeč příště :)